STAFF

Community Service Representatives
Namesort icon Title Phone
Xavier Tulik Community Service Manager (907) 427-7300
Wayne Schouten Goodnews Bay P/T Community Service Representative (907) 967-8338
Tiffany Daniel Kwigillingok Community Service Representative (907) 588-8250
Robert Enoch Tuntutuliak Community Service Representative (907) 256-2200
Rachael Nelson Napakiak P/T Community Service Representative (907) 589-2300
Priscilla Jimmie Scammon Bay Community Service Representative (907) 558-5300
Nicholai Joekay Napaskiak Community Service Representative (907) 737-7016
Michelle Kaganak Scammon Bay P/T Community Service Representative (907) 558-5300
MaryRay Smith Hooper Bay P/T Community Service Representative (907) 758-4143
Mary Hill Quinhagak Community Service Representative (907) 556-8301
Marjorie Post Tununak P/T Community Service Representative (907) 652-6250
Marita Stevens Oscarville Community Service Representative (907) 737-7099
Marianne Williams Mekoryuk Community Service Representative (907) 827-8138
Lucy Beebe Eek P/TCommunity Service Representative (907) 536-5301
Louise Paul Kipnuk Community Service Representative (907) 896-5080
Liana Pingayak Community Service Manager (907) 858-7566
Leanne Larson Napaskiak P/T Community Service Representative (907) 737-7016
Lavinna Wilson Hooper Bay Community Service Representative (907) 758-4330
Kiera Mesak Kipnuk Community Service Representative (907) 896-5080
Josephine Uttereyuk Scammon Bay Community Service Representative (907) 558-5300
Jordan George Newtok P/T Community Service Representative (907) 237-2310
Jonathan Lewis Community Service Manager (907) 867-8303
Janet Erik Communications Specialist (907) 867-8303
Henry Friday Toksook Bay Community Service Representative (907) 427-7300
Harry Nevak Newtok Community Service Representative (907) 237-2310
Elsie Jimmy Eek Community Service Representative (907) 536-5301
Elizabeth Otto Kongiganak Community Service Representative (907) 557-5300
Deloras Lozano Community Service Manager (907) 557-5300
Dayna Nash Chevak Community Service Representative (907) 858-7566
Darlene Enoch Tuntutuliak P/T Community Service Representative (907) 256-2200
Colleen Chase Toksook Bay Community Service Representative (907) 427-7300
Clifford Paniyak Chevak Community Service Representative (907) 858-7566
Cheryl Smart Hooper Bay Community Service Representative (907) 758-4330
Charlotte Nayagak Chevak P/T Community Service Representative (907) 858-7566
Charlene Lupie Goodnews Bay Community Service Representative (907) 967-2033
Caryn Dull Napakiak Community Service Representative (907) 589-2300
Carmen Chagluak Chefornak P/T Community Service Representative (907) 867-8303
Candida Andrew Kwigillingok P/T Community Service Representative (907) 588-8250
Brenda Erik Chefornak Community Service Representative (907) 867-8033
Beatrice Olrun-Kiokun Programs Operations Coordinator (907) 827-8138
Aurie Hooper Tununak Community Service Representative (907) 652-6250
Annemarie Matthias Nightmute Community Service Representative (907) 647-6252
Anastasia Evan Tununak P/T Community Service Representative (907) 652-6250
Alexie Galila Quinhagak Community Service Representative (907) 556-8301
Mechanic/Welders
Namesort icon Title Phone
Willie Egoak Napaskiak Mechanic/Welder (907) 737-7014
Travis Shavings Mekoryuk Part-Time Mechanic/Welder (907) 827-8039
Thomas Julius Toksook Bay Mechanic/Welder (907) 427-7209
Thomas Brown Quinhagak Part-Time Mechanic/Welder (907) 556-8550
Theodore Brown M/W Regional Manager (907) 536-5303
Shawn Alexie Eek Part-Time Mechanic/Welder (907) 536-5301
Paul Joe Jr. Hooper Bay Mechanic/Welder (907) 758-4148
Patrick Andrew M/W Regional Manager (907) 896-5082
Norman Pingayak Chevak Mechanic/Welder (907) 858-7564
Joe Joseph Jr. Kongiganak Mechanic/Welder (907) 557-5302
Jimmy Larsen Chefornak Mechanic/Welder (907) 867-8301
Jimmy Inakak Tununak Mechanic/Welder (907) 652-6253
Jacob Rivers Scammon Bay Mechanic/Welder (907) 558-5523
Isadore Anthony Nightmute Mechanic/Welder (907) 647-6254
Herman Beaver Kwigillingok Mechanic/Welder (907) 588-8253
George Smith M/W Regional Manager (907) 558-5523
Eric Dock Kipnuk Mechanic/Welder (907) 896-8082
Edward Enoch Tuntutuliak Mechanic/Welder (907) 256-2200
David Ayagalria Napakiak Mechanic/Welder (907) 589-2302
Andruska Carl Newtok Mechanic/Welder (907) 237-2310
Albert Toniak Goodnews Bay Mechanic/Welder (907) 967-8334
Anchorage
Namesort icon Title Phone
Timothy Sherman Community Benefits Specialist (907) 644-6509
Theresa Kiokun Senior AP Specialist (907) 644-6566
Sunhee Hwang Accountant (907) 644-6577
Sophie Gentz Payroll Specialist (907) 644-6534
Sara Bolin Senior GL Accountant (907) 644-6564
Roxann Paul HR Special Land Ops (907) 644-6507
Rashaad Newsome AP Supervisor (907) 644-6546
Rachel Ayaprun Program Assistant (907) 644-6526
Peter Speaks Network Administrator (907) 644-6528
Paul Wilkins Quota Manager (907) 644-6541
Paul Parka Senior AP Lead (907) 644-6511
Nicole Fredrick Procurement & Logistics Manager (907) 644-6505
Nick Souza Deputy Director (907) 644-6535
Nathaniel Betz Community Benefits Manager (907) 644-6517
Moses Jordan Technology Support Specialist (907) 644-6525
Morgen Crow Executive Director (907) 278-5151
Michelle Drew Finance Manager (907) 644-6552
Meloni Morris HRIS Administrator (907) 644-6518
Marlene Minnette Program Specialist (907) 644-6537
Marione Evan Program Assistant (907) 644-6527
Mariia Tereshchenko Senior GL Specialist (907) 644-6531
Mandy Ramsay Financial Analyst (907) 644-6569
Lisa Guiel In-Region Accounting Manager (907) 644-6522
Linda McKeefery AP Specialist (907) 644-6576
Lex Sargento Purchasing Manager (907) 644-6514
Leona Meredith PR Accountant (907) 644-6524
Ledwina Beaver Payroll Lead (907) 644-6570
Leah Middleton Purchasing Assistant (907) 644-6542
Lang Van Dommelen Community Information Coordinator (907) 644-6563
Kimberly Slifer Human Resources Supervisor (907) 644-6538
Keith Ward Senior Accountant (907) 644-6558
Katie Kashatok Cash Specialist (907) 644-6543
Jon Saam Network Engineer (907) 644-6578
Gwendolyn Andrew Program Coordinator (907) 644-6513
Gretchen Williams Community Benefits Associate (907) 644-6521
Georgianna Wheeler Payroll Supervisor (907) 644-6532
Gayla O'Brien AR Specialist (907) 644-6504
Florence Kargi Program Coordinator (907) 644-6530
Fariba Strandberg Controller (907) 644-6553
Eric Deakin IT Manager (907) 644-6548
Dora Boyscout Administrative Assistant (907) 644-6502
Desiree Welcome Senior Specialist - Financial Analysis (907) 644-6536
Desiree Kamuyu Bering Sea Accounting Manager (907) 644-6520
Daniel Mainor Human Resources Manager (907) 644-6545
Chad Shavings Facility Maintenance (907) 644-6574
Cathleen Jimmie Purchasing Assistant (907) 644-6503
Carolyn George Purchasing Assistant (907) 644-6544
Bob Marquez Technical Service Coordinator (907) 644-6550
Ashley Webb HR Specialist Vessels Ops (907) 644-6510
Arthur Severance Corporate Counsel (907) 644-6551
Ariel Castillo Financial Accounting Manager (907) 644-6533
Angie Pinsonneault Director of Business Development (907) 278-5151
Adriana Karameti Safety Specialist (907) 644-6547
Coastal Alaska Premier Seafoods
Namesort icon Title Phone
Tatyanna Drakulovic Human Resources Supervisor (206) 436-0604
Sergey Adzhigirey Purchasing Agent (206) 436-0604
Scott Irwin Port Engineer (206) 436-0304
Patrick Weber Seafood Sales & Service Rep (206) 436-0604
Mike Coleman General Manager (206) 436-0604
Michael Weems Warehouse/Purchasing Clerk (206) 436-0604
Lorena Rosenberger Operations Manager (206) 436-0604
Lestine Hof Office Assistant (206) 436-0604
Gregory Mohs Safety Manager (206) 436-0604