STAFF

Coastal Alaska Premier Seafoods
Name Titlesort icon Phone
Michael Weems Warehouse/Purchasing Clerk (206) 436-0604
Gregory Mohs Safety Manager (206) 436-0604
Sergey Adzhigirey Purchasing Agent (206) 436-0604
Scott Irwin Port Engineer (206) 436-0304
Lorena Rosenberger Operations Manager (206) 436-0604
Lestine Hof Office Assistant (206) 436-0604
Tatyanna Drakulovic Human Resources Supervisor (206) 436-0604
Mike Coleman General Manager (206) 436-0604
Patrick Weber Seafood Sales & Service Rep (206) 436-0604
Community Service Representatives
Name Titlesort icon Phone
Anastasia Evan Tununak P/T Community Service Representative (907) 652-6250
Marjorie Post Tununak P/T Community Service Representative (907) 652-6250
Aurie Hooper Tununak Community Service Representative (907) 652-6250
Darlene Enoch Tuntutuliak P/T Community Service Representative (907) 256-2200
Robert Enoch Tuntutuliak Community Service Representative (907) 256-2200
Colleen Chase Toksook Bay Community Service Representative (907) 427-7300
Henry Friday Toksook Bay Community Service Representative (907) 427-7300
Michelle Kaganak Scammon Bay P/T Community Service Representative (907) 558-5300
Priscilla Jimmie Scammon Bay Community Service Representative (907) 558-5300
Josephine Uttereyuk Scammon Bay Community Service Representative (907) 558-5300
Mary Hill Quinhagak Community Service Representative (907) 556-8301
Alexie Galila Quinhagak Community Service Representative (907) 556-8301
Beatrice Olrun-Kiokun Programs Operations Coordinator (907) 827-8138
Marita Stevens Oscarville Community Service Representative (907) 737-7099
Annemarie Matthias Nightmute Community Service Representative (907) 647-6252
Jordan George Newtok P/T Community Service Representative (907) 237-2310
Harry Nevak Newtok Community Service Representative (907) 237-2310
Leanne Larson Napaskiak P/T Community Service Representative (907) 737-7016
Nicholai Joekay Napaskiak Community Service Representative (907) 737-7016
Rachael Nelson Napakiak P/T Community Service Representative (907) 589-2300
Caryn Dull Napakiak Community Service Representative (907) 589-2300
Marianne Williams Mekoryuk Community Service Representative (907) 827-8138
Candida Andrew Kwigillingok P/T Community Service Representative (907) 588-8250
Tiffany Daniel Kwigillingok Community Service Representative (907) 588-8250
Elizabeth Otto Kongiganak Community Service Representative (907) 557-5300
Louise Paul Kipnuk Community Service Representative (907) 896-5080
Kiera Mesak Kipnuk Community Service Representative (907) 896-5080
MaryRay Smith Hooper Bay P/T Community Service Representative (907) 758-4143
Cheryl Smart Hooper Bay Community Service Representative (907) 758-4330
Lavinna Wilson Hooper Bay Community Service Representative (907) 758-4330
Wayne Schouten Goodnews Bay P/T Community Service Representative (907) 967-8338
Charlene Lupie Goodnews Bay Community Service Representative (907) 967-2033
Lucy Beebe Eek P/TCommunity Service Representative (907) 536-5301
Elsie Jimmy Eek Community Service Representative (907) 536-5301
Jonathan Lewis Community Service Manager (907) 867-8303
Deloras Lozano Community Service Manager (907) 557-5300
Xavier Tulik Community Service Manager (907) 427-7300
Liana Pingayak Community Service Manager (907) 858-7566
Janet Erik Communications Specialist (907) 867-8303
Charlotte Nayagak Chevak P/T Community Service Representative (907) 858-7566
Clifford Paniyak Chevak Community Service Representative (907) 858-7566
Dayna Nash Chevak Community Service Representative (907) 858-7566
Carmen Chagluak Chefornak P/T Community Service Representative (907) 867-8303
Brenda Erik Chefornak Community Service Representative (907) 867-8033
Mechanic/Welders
Name Titlesort icon Phone
Jimmy Inakak Tununak Mechanic/Welder (907) 652-6253
Edward Enoch Tuntutuliak Mechanic/Welder (907) 256-2200
Thomas Julius Toksook Bay Mechanic/Welder (907) 427-7209
Jacob Rivers Scammon Bay Mechanic/Welder (907) 558-5523
Thomas Brown Quinhagak Part-Time Mechanic/Welder (907) 556-8550
Isadore Anthony Nightmute Mechanic/Welder (907) 647-6254
Andruska Carl Newtok Mechanic/Welder (907) 237-2310
Willie Egoak Napaskiak Mechanic/Welder (907) 737-7014
David Ayagalria Napakiak Mechanic/Welder (907) 589-2302
Travis Shavings Mekoryuk Part-Time Mechanic/Welder (907) 827-8039
George Smith M/W Regional Manager (907) 558-5523
Theodore Brown M/W Regional Manager (907) 536-5303
Patrick Andrew M/W Regional Manager (907) 896-5082
Herman Beaver Kwigillingok Mechanic/Welder (907) 588-8253
Joe Joseph Jr. Kongiganak Mechanic/Welder (907) 557-5302
Eric Dock Kipnuk Mechanic/Welder (907) 896-8082
Paul Joe Jr. Hooper Bay Mechanic/Welder (907) 758-4148
Albert Toniak Goodnews Bay Mechanic/Welder (907) 967-8334
Shawn Alexie Eek Part-Time Mechanic/Welder (907) 536-5301
Norman Pingayak Chevak Mechanic/Welder (907) 858-7564
Jimmy Larsen Chefornak Mechanic/Welder (907) 867-8301
Anchorage
Name Titlesort icon Phone
Moses Jordan Technology Support Specialist (907) 644-6525
Bob Marquez Technical Service Coordinator (907) 644-6550
Desiree Welcome Senior Specialist - Financial Analysis (907) 644-6536
Mariia Tereshchenko Senior GL Specialist (907) 644-6531
Sara Bolin Senior GL Accountant (907) 644-6564
Theresa Kiokun Senior AP Specialist (907) 644-6566
Paul Parka Senior AP Lead (907) 644-6511
Keith Ward Senior Accountant (907) 644-6558
Adriana Karameti Safety Specialist (907) 644-6547
Paul Wilkins Quota Manager (907) 644-6541
Lex Sargento Purchasing Manager (907) 644-6514
Leah Middleton Purchasing Assistant (907) 644-6542
Cathleen Jimmie Purchasing Assistant (907) 644-6503
Carolyn George Purchasing Assistant (907) 644-6544
Marlene Minnette Program Specialist (907) 644-6537
Florence Kargi Program Coordinator (907) 644-6530
Gwendolyn Andrew Program Coordinator (907) 644-6513
Rachel Ayaprun Program Assistant (907) 644-6526
Marione Evan Program Assistant (907) 644-6527
Nicole Fredrick Procurement & Logistics Manager (907) 644-6505
Leona Meredith PR Accountant (907) 644-6524
Georgianna Wheeler Payroll Supervisor (907) 644-6532
Sophie Gentz Payroll Specialist (907) 644-6534
Ledwina Beaver Payroll Lead (907) 644-6570
Jon Saam Network Engineer (907) 644-6578
Peter Speaks Network Administrator (907) 644-6528
Eric Deakin IT Manager (907) 644-6548
Lisa Guiel In-Region Accounting Manager (907) 644-6522
Kimberly Slifer Human Resources Supervisor (907) 644-6538
Daniel Mainor Human Resources Manager (907) 644-6545
Meloni Morris HRIS Administrator (907) 644-6518
Ashley Webb HR Specialist Vessels Ops (907) 644-6510
Roxann Paul HR Special Land Ops (907) 644-6507
Mandy Ramsay Financial Analyst (907) 644-6569
Ariel Castillo Financial Accounting Manager (907) 644-6533
Michelle Drew Finance Manager (907) 644-6552
Chad Shavings Facility Maintenance (907) 644-6574
Morgen Crow Executive Director (907) 278-5151
Angie Pinsonneault Director of Business Development (907) 278-5151
Nick Souza Deputy Director (907) 644-6535
Arthur Severance Corporate Counsel (907) 644-6551
Fariba Strandberg Controller (907) 644-6553
Lang Van Dommelen Community Information Coordinator (907) 644-6563
Timothy Sherman Community Benefits Specialist (907) 644-6509
Nathaniel Betz Community Benefits Manager (907) 644-6517
Gretchen Williams Community Benefits Associate (907) 644-6521
Katie Kashatok Cash Specialist (907) 644-6543
Desiree Kamuyu Bering Sea Accounting Manager (907) 644-6520
Gayla O'Brien AR Specialist (907) 644-6504
Rashaad Newsome AP Supervisor (907) 644-6546
Linda McKeefery AP Specialist (907) 644-6576
Sunhee Hwang Accountant (907) 644-6577
Dora Boyscout Administrative Assistant (907) 644-6502